Uçak Kazası Tazminatı

Uçak kazası tazminatı nedir? Kayıtlara geçmiş ilk uçak kazası; Orville Wright tarafından kullanılan Wright Uçağı ile 17 Eylül 1908’de meydana gelmiştir. Son zamanlarda ülkemizde kullanımı yaygınlaşan havayolu taşımacılığı aslında en güvenli ulaşım yöntemi olarak gözükmektedir. Amerikan Ulusal Güvenlik Konseyi’nin verilerine göre bir ABD vatandaşının yaşamı boyunca uçak veya uzay seyahatinde ölme olasılığı 8 bin 357’de 1 iken, sıcak çarpmasından ölüm ihtimali 8 bin 328’de 1. Yaya olarak kazada ölme ihtimali 723’te 1, düşerek ölme ihtimali 152’de 1, zehirlenerek ölme ihtimali 119’da 1’dir.

​Uçak kazası meydana gelmişse; yolcunun ölümü veya herhangi bir cismani zarara uğraması halinde, bu zarara sebebiyet veren kaza; hava aracında, iniş veya biniş sırasında meydana geldiği takdirde, bu kazadan taşıyıcı sorumludur.

​Havayolu şirketlerinin yaptırmak zorunda olduğu iki çeşit sigorta var. Bunlardan birincisi, yolcular için yapılan mali mesuliyet sigortasıdır. Bu sayede uçağın kalkışı, havada kaldığı süre ve inişi sırasında yolcular, başlarına gelecek her türlü kazaya karşı sigortalanmış olmaktadır. Yaralanma halinde yolcuların tedavi masrafları, kaza sonrasında sakat kalmaları halinde sakatlık tazminatı ve vefat durumunda da yolcu yakınlarına ölüm tazminatı işte bu sigortadan ödenmektedir.

​Mali mesuliyet sigortasının kapsamı içine yolcuların bagajları ve uçağın taşıdığı yük de girmektedir. Mali mesuliyet sigortası kapsamında bir yolcunun ölümü ya da yaralanması halinde sigorta şirketi asgari 250 bin SDR’ye (özel çekme hakkı) kadar tazminat ödemesi yapmaktadır.

Diğer sigorta türü ise taşımacılık sigortası olup bu sigorta türünde de sigorta şirketinin teminat oranları kapsamında kazazedeler tazminat hakkına sahiptirler. Uçak sigortalarının tazminat hesaplamalarında birçok kriter baz alınmaktadır. Uçak kazası tazminatı için bizi arayın.