Trafik Kazası Tazminatı Nedir? 

Ülkemizde sıklıkla yaşanan trafik kazaları sonrasında mağduriyet yaşayanların ve mağduriyete sebebiyet verenlerin trafik kazası tazminatı hakkında çok az bilgiye sahip olduğu veya hiç bilgi sahibi olmadığı görülmektedir. Trafik kazası tazminatı, mağdur olan sürücünün kazaya sebep olan sürücüye açtığı maddi veya manevi tazminat davasıdır. Mağdur sürücü, uğradığı zararın türüne göre maddi zararlar, bedeni zararlar veya sürücünün vefat durumunda yakınları üstelenmek üzere bu hallere yönelik olarak ilgili evrakları toplayıp sigorta şirketine başvurulması gereklidir. Tüm evrakların eksiksiz teslim edilmesinin akabinde 8 iş günü içinde tazminat mağdura veya ailesine tazminat ödemesi yapılır.

Trafik Kazası Tazminatı Tutarları

Tazminat hesaplama yapılırken birçok durum aynı anda değerlendirilir. Eğer kişi vefat durumunda vefat edenin yaşı, aylık kazancı ve bakmakla yükümlü olduğu aile bireylerinin yaşı ve vefat edenle akrabalık dereceleri gibi faktörler belirlendikten sonra öngörülen ömürleri hesaba katılır. Eğer vefat eden yetişkin bir birey değil de bir çocuk ise ilerde ailesine destek olabileceği ihtimali göz önünde bulundurularak aile bireylerinin yaşı da hesaba katılarak gelecekte çocuktan alabilecekleri maddi destekten mahrum kalma durumu tazminat hesabında göz önünde bulundurulur. Yaralanmalı trafik kazalarında, yaralanma sebebiyle harcanacak giderler, geçici iş göremezlik hali, tedavi süresi gibi faktörler hesaba dâhil edilir. Uzvu kaybetme ve felç olma gibi kalıcı hasarlı trafik kazalarında kayıplarının çalışma hayatlarına ne derece engel olduğu, yakınlarının bu durumdan maddi anlamda ne kadar etkileneceği ve kalıcı zarara uğrayan mağdurun psikolojik sağlık kaybı da göz önüne alınarak trafik kaza tazminatı miktarı belirlenir. Söz konusu faktörler göz önünde bulundurulduğunda yaklaşık olarak 225.000 TL’ye kadar trafik kazası tazminatı almak mümkündür.

Görüldüğü üzere trafik kazalarına yönelik talep edilen tazminatlar çok yüksek tutarlarda olabilir. Dâhil olduğunuz bir trafik kazasında maddi mağduriyet yaşamamak için trafik sigortanızı mutlaka yaptırmanız gereklidir. Mapfre Sigorta’ya başvurarak edineceğiniz trafik sigortası ile yaşayabileceğiniz her türlü trafik kazası durumunda mağdur olmaktan kurtulacaksınız. Mapfre Sigorta sizi ve mağdur olan ikinci veya üçüncü şahısları güvence altına alır. Büyük meblağları ödemekten ve maddi davalarla uğraşmaktan sizi kurtarır. Mapfre Sigorta’nın hizmetine hem online olarak hem de telefon üzerinden ulaşabilirsiniz. online olarak Sigorta sorgulama, araç sorgulama, araç sigorta sorgulama, trafik sigortası sorgulama gibi birçok işlemi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.